Boże Narodzenie w górach
Drugiego dnia świąt, obchodzi się tradycję podłazów góralskich. Jest to zwyczaj odwiedzania przez kawalerów dziewczyn, które przypadły im do gustu. Pierwsze podłazy mają miejsce po pasterce w Św. Szczepana, drugie zaś – w noc noworoczną czyli sylwester w górach.
Dzień Bożego Narodzenia obchodzi się zwykle uroczyście i w gronie rodzinnym. Należy wtedy unikać jakichkolwiek prac i nie wolno przyjmować gości (chyba, że są to Goście którzy przyjechali na święta w górach). Jest to dzień bardzo uroczysty, podczas którego dużo się kolęduje. Dzieci i młodzież często przebierają się za pastuszków lub zwierzęta, chodzą ze skrzypcami od domu do domu, śpiewają kolędy i zbierają zaskórniaki.
Tuż po świętach, w górach wystawia się jasełka, lecz znacznie popularniejsze są przeglądy kolędnicze. Przedstawienia przygotowują młodzi mężczyźni, w których nie może zabraknąć grania i śpiewania. W przedstawieniu musi się znaleźć kilka ważnych postaci takich jak: Żyd, Turoń, Dziad, czy Gospodarz, który przyjmuje gości pod swój dach. Takie występy są najczęściej organizowane przez domy kultury w styczniu i składają się z kilku etapów: gminny, powiatowy oraz wojewódzki.